Jak wyczyścić żelazko?

klinek Małe agd

Pytanie, jak wyczyścić żelazko przewija się dość często w internecie, nie raz ono przyszło wam do głowy samo i nie ma na nie szybkiej odpowiedzi. Pozwólcie nam sobie przypomnieć tych parę prostych czynności, które odmienią wasze żelazko i sprawią, że gdy tylko nadejdzie taka potrzeba, wrócicie do naszego artykułu.

Czym wyczyścić żelazko i dlaczego to takie ważne?

Osoby znające mały sprzęt agd wiedzą, jak wysoko należy sobie cenić brak zanieczyszczeń na urządzeniach, zwłaszcza tych roboczych do częstej pracy. Teoria mówi lub też fachowcy, że należy wyczyścić dobrze sprzęt raz w miesiącu a co dwa lub trzy miesiące dokładnie.

Brud, który zbiera się na żelazku, pozostawia brzydkie ślady podczas każdego ruchu po materiale prasowanej rzeczy. Prowadzi to do utraty ulubionych, często noszonych ubrań z naszej garderoby. Nie myśl sobie, że to bujdy, prawda jest taka, iż najczęściej prasujemy ubrania, w których po prostu lubimy chodzić i czujemy się dość komfortowo w otoczeniu.

Częsta konserwacja nie tylko zaoszczędzi Ci ubrań w garderobie, ale też pieniędzy na naprawy starego lub kupno nowego żelazka. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma sposobami na czyszczenie domowego małego agd jakże popularnego w każdym domu. Poznaj kilka sposobów, które rozwiążą ten problem od tych domowych po te, które polecają producenci.

Jak przygotować się do czyszczenia żelazka?

Jak przygotować się do czyszczenia żelazka?
  • sprawdź, czy żelazko jest odłączone od prądu a jego stopka już ostygła od ostatniego użytkowania, nie może być gorąca lub bardzo nagrzana,
  • proponujemy, aby przygotować patyczek do uszu lub inny zamiennik z miękką główką,
  • wyczyść teraz zatkane ujścia pary w stopce żelazka, uważaj żeby nic nie zostało w kanalikach,
  • powierzchnia żelazka jest dość starannie wykonana zwłaszcza tych droższych żelazek, zachęcamy do skorzystania z miękkiej szmatki lub ściereczki,
  • teraz możesz przygotować jeden z niżej wymienionych sposobów.

Sposób pierwszy – na ratunek sok z cytryny, idealny na mały brud

Popularna metoda na skuteczne pozbycie się świeżych zabrudzeń lub tych sprzed paru dni to sok z cytryny. Wyciśnij sok do miseczki, weź do ręki wcześniej przygotowaną ściereczkę, nasącz ją i przyłóż do zimnej stopki żelazka. Wykonaj parę ruchów od góry żelazka do samego dołu, powtórz czynność kilka razy. Następnie rozłóż ściereczkę na desce i wykonaj parę ruchów okrężnych po niej żelazkiem. Brud powinien ustąpić. Ta metoda jest dość prosta, tania i bezpieczna.

Sposób drugi – z pomocą soda oczyszczona na trudne zabrudzenia żelazka

Na najbardziej zanieczyszczone zabrudzenia przychodzi na ratunek soda oczyszczona. Przygotuj wodę destylowaną, wsyp do miski 2 lub 3 łyżeczki sody oraz dodaj jedną dużą łyżeczkę wcześniej przygotowanej wody destylowanej. Z mieszanki musi Ci się zrobić konsystencja pasy do zębów. Tak przygotowaną pastę trzeba nanieść na powierzchnię, którą chcesz oczyścić. Odczekaj teraz do 30 minut, aby mieć pewność, że zrobi się twardsza. Wyczyść mokra szmatką pozostałości ze stopki i wyczyść dokładnie powierzchnię suchą delikatną ściereczką.

Sposób trzeci – bezpieczny ocet dla żelazek teflonowych i ceramicznych

Nasącz miękką ściereczkę octem spirytusowym, następnie podgrzej delikatnie spód żelazka i odłącz dla bezpieczeństwa od prądu. Potrzyj, dość delikatnie powłokę żelazka od dołu do góry aż nie zobaczysz, że osad zszedł z powłoki stopki. Weź drugą mokrą ściereczkę i wytrzyj dokładnie resztki, jakie pozostały na spodzie żelazka. Przetrzyj do sucha spód żelazka. Gotowe.

Sposób czwarty na pastę do zębów

Weź do ręki szczoteczkę z miękkim włosiem do delikatnej powierzchni. Rozprowadź dokładnie po spodzie żelazka pastę do zębów. Idealnie sprawdza się do aluminiowej powłoki, przy czym jest dość bezpieczna. Teraz zetrzyj pastę, delikatnie pocierając ściereczką po stopce żelazka, aż nie zniknie z powierzchni. Patyczkami do uszu lub kosmetycznymi wyczyść kanaliki, aby nic w nich nie zostało.

Sposób piąty – zainwestuj w specjalny środek do czyszczenia

Wiemy, że nie każdy lubi inwestować w środku specjalne do czyszczenia, bo raz są drogie i nie ma pewności, iż rozwiążą problem. Minusem jest dokładne stosowanie do instrukcji na etykiecie, nie martwcie się, akurat te preparaty są proste w użyciu. Na rynku są dwa typy środków różnych producentów:

  • w płynie 500 ml przeważnie
  • sztyft do stopki

Porady dotyczące używania i dbania o żelazko

  1. Przeczytaj uważnie informację o danym modelu żelazka, czy to w internecie lub instrukcji obsługi, nie wszystkie powierzchnie można czyścić domowymi sposobami lub mocnymi detergentami.
  2. Staraj się przecierać płytę żelazka zwilżoną ściereczką przed każdym użyciem. Zapewnia to bezpieczeństwo dla samych prasowanych ubrań, eliminuje brud i kurz.
  3. Materiał, o którym nic nie wiesz, prasuj przez bawełnianą ściereczkę, zapewni to bezpieczeństwo stopki od przypalenia.
  4. Nigdy nie czyść rozgrzanego żelazka.
  5. Pozostałości wody w pojemniku wylej do zlewu, nigdy jej nie zostawiaj w środku.
  6. Co jakiś czas od kamień żelazko specjalnym środkiem.
  7. Dbaj o spód żelazka i kanaliki, aby nic w nich nie zostało.
  8. Ostre, druciane przedmioty rysują i niszczą delikatną powłokę na żelazku.
  9. Unikaj detergentów do innych powierzchni, ich przeznaczenie jest do czego innego!

Poleacmy:

See also
Małe agd

Jak wyczyścić przypalone żelazko?