Jak wyczyścić pralkę?

klinek AGD

Pralka to jeden z najważniejszych sprzętów znajdujących się na wyposażeniu gospodarstwa domowego. Jeśli chcemy, aby działała należycie przez długi czas, konieczne jest dbanie o jej stan techniczny. Regularne czyszczenie to absolutna podstawa. Jak to robić w domowym zaciszu?

Dlaczego trzeba systematycznie czyścić pralkę?

Regularne czyszczenie pralki ma kluczowe znaczenie w kontekście prawidłowego jej funkcjonowania. Urządzenie ma styczność z rozmaitymi zanieczyszczeniami, które osadzają się głównie na gumowej uszczelce, bębnie i filtrze. Do tego dochodzi kamień obrastający poszczególne elementy sprzętu ze szczególnym wskazaniem na grzałkę. Wszystko to obniża efektywność jej pracy i w dłuższej perspektywie doprowadza do poważnych awarii. Mogą one skutkować uszkodzeniami powodującymi konieczność wymiany pralki na nową, ponieważ naprawa nie będzie opłacalna.

czyszczenie pralki

Ocet – środki czyszczący, które każdy ma w domu

Czyszczenie pralki octem ma wielu zwolenników z uwagi na skuteczność i niski koszt tego rozwiązania, które pomaga szybko pozbyć się brudu i kamienia. Do dozownika na proszek wlewa się szklankę octu spirytusowego i nastawia pranie na 90 st. C – wysoka temperatura jest w tym przypadku niezbędna. Minusem octu jest jego nieprzyjemnym ostry zapach, niemniej można łatwo go zniwelować. Wystarczy dodać do niego kropelkę czy dwie ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego.

Soda oczyszczona – idealna nie tylko do pieczenia

Soda oczyszczona to kolejny tani produkt o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Jest niezbędna nie tylko do pieczenia – słynie również z właściwości czyszczących i antybakteryjnych. Jak używać jej do oczyszczania pralki? To proste – w dozowniku na proszek należy umieścić mniej więcej ¾ szklanki sody i ustawić najdłuższy program prania z wysoką temperaturą.

Kwasek cytrynowy – niezastąpiony w gospodarstwie domowym

Podobne właściwości jak ocet czy soda oczyszczona ma również kwasek cytrynowy – powszechnie dostępny i niedrogi. Do wyczyszczenia pralki potrzeba ok. 150 g tego produktu. Urządzenie powinno być ustawione na najdłuższy cykl prania z wysoką temperaturą.

Tabletka do zmywarki – przyda się też do pralki

Kolejną sprawdzoną metodą czyszczenia pralki jest zastosowanie tabletki do zmywarki. Wkłada się ją do bębna, ustawia temperaturę najlepiej na 90 st. C i uruchamia urządzenie. Kiedy cykl prania zakończy się, warto jeszcze uruchomić dodatkowy cykl płukania.

Specjalne preparaty do czyszczenia pralek

W sklepach nie brakuje również preparatów przeznaczonych do czyszczenia pralek. Można ich używać albo do każdego prania, albo co pewien czas. Trzeba postępować zgodnie z instrukcją producenta zamieszczoną na opakowaniu.

Czyszczenie pralki – ważne uwagi

Oprócz stosowania omówionych powyżej sposobów warto też dbać o czystość zewnętrznej obudowy pralki poprzez jej wycieranie i usuwanie kurzu. Po zastosowaniu któregoś ze środków czyszczących niezbędne jest pozostawienie otwartych drzwi urządzenia, aby wnętrze bębna dobrze wyschło. Zapobiega to też powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, grzybów i pleśni.

Polecamy:

See also
Poradnik

Jak sprzątać kuchnię i utrzymywać ją w porządku?